Home » Актуальні питання дошкільної освіти » НІКОЛИ НЕ ЗІВ’ЯНЕ ТА КРАСА, ЩО З ДІДА-ПРАДІДА ОБЕРІГА

НІКОЛИ НЕ ЗІВ’ЯНЕ ТА КРАСА, ЩО З ДІДА-ПРАДІДА ОБЕРІГА

Щороку у третій четвер травня світ відзначає День вишиванки. З цієї нагоди, 21 травня 2020 року з ініціативи Інституту педагогіки НАПН України, Інституту проблем виховання НАПН України та ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» в особах Наталії Богданець-Білоскаленко, доктора педагогічних наук, завідувачки відділу навчання мов національних меншин і зарубіжної літератури Інституту педагогіки НАПН України, та Інни Червінської, кандидата педагогічних наук, доцента, завідувачки творчої навчально-наукової лабораторії «Гірська школа Українських Карпат» було організовано і проведено міжвузівську онлайн-конференцію «Україно моя вишивана: етнокультурний та освітньо-виховний потенціал української вишиванки». Кордони цінителів української вишивки і віри в її цілющу магію в естетиці побуту, освіті, світовій культурі сягли далеко за межі України. Серед більше 200 учасників конференції були представники Австралії, Канади, Німеччини, Іспанії, Італії і, звичайно, України. Різні за професіями і статусом – науково-педагогічні працівники, вчителі, журналісти, митці і майстрині, теперішні студенти та випускники – з однаковою щирістю й теплотою відгукувалися про важливість збереження національних традицій, оберегів, організації подібних заходів заради майбутнього країни і щастя зростаючих поколінь.

Наукові та національні інтереси, досвід роботи в цьому напрямі від плеяди науковців висвітлювали представники Інституту педагогіки НАПН України, Інституту проблем виховання НАПН України, ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Ізмаїльського державного гуманітарного університету, Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Південноукраїнського національного університету імені К. Д. Ушинського, Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка, Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, зокрема кафедр теорії та методик дошкільної освіти і теорії та методик початкової освіти. Викладачі означених кафедр працювали в секції «Вишиванка – національна гордість студентів університету Огієнка», модераторами якої були Гудима Наталія Василівна, завідувач кафедри теорії та методик початкової освіти, кандидат філологічних наук, доцент, Бабюк Тетяна Йосипівна, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри теорії та методик дошкільної освіти, завідувач науково-навчальної лабораторії «Теоретико-методологічні засади дошкільної освіти», Бахмат Наталія Валеріївна, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри теорії та методик початкової освіти, завідувач наукової лабораторії «Технології підготовки конкурентноздатного педагога до реалізації концепції Нової української школи в умовах інноваційного освітнього середовища».

Особливий інтерес в учасників конференції викликала віртуальна екскурсія етнографічним музеєм-лабораторією Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Про регіональні особливості подільської вишивки, історію окремих експонатів музею та роботу студентів у лабораторії розповів Валерій Щегельський, кандидат філологічних наук, старший викладач  кафедри історії української літератури та компаративістики, завідувач навчально-наукової лабораторії етнології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. (Доповідь «Подільська вишиванка у колекції навчально-наукової лабораторії етнології Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка»).

Студенти спеціальностей Дошкільна та Початкова освіта презентували учасникам конференції барвисті візерунки власних вишиванок, демонструючи не лише любов і шану до культурної спадщини, а й варіанти втілення вишивки у модних брендах.

Участь в конференції випускниць педагогічного факультету, які живуть за кордоном – Олена Завалецька (вчитель української суботньої школи «Сонце в долонях», Франкфурт-на-Майні, OBERMAYREUROPA-SCHULE Вісбаден, Німеччина) та Наталія Костюк (учитель-класовод української християнської суботньої школи «Світанок», Алкала де Енарес, провінція Мадрид, Іспанія) стали доказом того, що свято вишиванки стирає кордони й об’єднує українців у всьому світі і всіх поколінь! У своїх виступах і презентаціях дівчата розповіли, як навчають інтернаціональних дітей розуміти й любити українську культуру, цінувати обереги свого народу, бо:

Вишиванка – Вкраїна і доля.

В ній не лише барвиста краса.

В ній боролися предки за волю

І відходили на небеса.

Жито жали і хліб випікали,

І у парі ішли під вінець.

В ній дітей своїх благословляли

Батько й мати, від щирих сердець.

Галина Ватаманюк